METRO INFORMATION FOR MAY
Please see below the Metro U7-U9 teams for Summer. These teams will start practicing together in May.
The Ramp Team app will be updated to reflect these teams. Practices below will be added to the app in May. We are still actively recruiting coaches for some teams and have indicated below where we currently have vacant positions.
If interested in coaching, please email neuscsoccer@outlook.com
Teams
U7 Girls |
Coaches: Julia, Katie Vacant positions: Asst Coach, Manager |
Audrey King |
Claire Manning |
Emily Manning |
Emma Van Westerop |
Gloria Fewer |
Liv Downton |
Maren Sparkes |
Sawyer Stagg |
Stella Hayward |
Zoey Dower |
U8 Girls (U8G1) | U8 Girls (U8G2) |
Coaches: Keri, Melissa, Kate Manager: Vacant | Coaches: Kerri Ann, Augusta, Stephanie (asst coach/manager) |
Madeline Mahon | Kate Ennis |
Lauren Connors | Isabella Harris |
Rylee Greening | Amelia Jones |
Kaylee Gallant | Annabelle King |
Eilidh O’Brien | Calarose McNeil |
Anna Wylie | Isla Hearn |
Riley Hynes | Maisie Whalen |
Sophia Stagg | Rachel Decker |
Amelia Burke | Molly Miller |
Claire Russell |
|
U9 Girls (U9G2) | U9 Girls (U9G1) |
Coaches: Curtis, Ryan, Lori (asst coach/manager) | Coaches: Kirk, Amy, Brad Manager: Renee Ryan |
Ava Blackmore | Evelyn Gendron |
Julia Smith | Jovie Kielley |
Shannon Cavanagh | Lily Kendall |
Grace Lethbridge | Lilly King |
Scarlett Hooper | Savannah Hall |
Scotlyn English | Wynter Evans |
Leah Gosse | Olivia Marshall |
Allie Warr | Bria Collier |
Amy O’Brien | Maci O’Brien |
|
|
U7 Boys (U7B1) | U7 Boys (UB2) | U7 Boys (U7B3) |
Coaches: Jon, Laura, Kirk Manager : Susan | Coaches: Nelson, Chris Vacant: Asst Coach, Manager | Coaches: Mike, Erin Vacant: Asst Coach Manager: Lisa Clements |
John Kendall | Jake Perry | Ben Kean |
Wyatt Benson | Gabriel Stone | Landon Clements |
Luke Chaytor | Hudson Herritt | Jay Matthews |
Hudson Murphy | Jacob Rogers | Aiden Craig |
Nathan Hayward | Rhogan Keefe | Damon Dawe |
Logan Brown | Zachary Furlong | Kristian Tizzard |
Harlen Jones | William Clements | Nixon Jennings |
Alexander Wu | Lucas Van Westerop | Grayson Collier |
Carson Whalen | Coem Harnum | Nash McPhee |
Matthew Howlett | Luke Penney | Seamus O’Rielly |
U8 Boys (U8B1) | U8 Boys (U8B2) | U8 Boys (U8 B3) |
Coaches: Adam, Leah Vacant: Asst Coach, Manager | Coaches: Senula, Vacant: Assistant Coach x2, Manager | Coaches: Vacant Manager: Vacant |
Harrison Downton | Cole Furlong | Reid English |
Mason Byrne | Hunter Herritt | Owen Kavanagh |
Thomas White | Aiden Decker | Eloil Mercer |
Grayson Squibb | Jonah Ivany | Gabriel Sacred |
Ben Cullihall-Hynes | Jonah Squires | Aiden Andrews |
Garrett Scott | Marcus Larson | Leo Shallow |
Blake Waterman | Giacomo Benini | Issac Stewart |
Mikhalio Fedonnenko | Andrew Rodgers | Benjamin Martin |
Ryan Furlong | Liam Connors | Ethan Zerebecki |
U9 Boys (U9B1) | U9 Boys (U9B2) | U9 Boys (U9B3) |
Coaches: Jon, Russell Vacant: Asst Coach Manager: Stephanie Chaytor | Coaches: Stephen, Sean, Harold Manager: Lisa Clements, Jill Kelly | Coaches: Derek, Dale, Vacant: Asst Coach Manager: Vicki Doyle |
Joey Ayre | Daniel Kelly | Kyle Ryan |
Spencer Coles | Dylan Morgan | Marcus Pittman |
Harrison Issacs | Harrison Norman | Daniel Porter |
Brendan Craig | Jake Squires | Owen Roberts |
Alexander Hobbs | Colton Elliott | Nathan Pottle |
Ethan Nugent | Ethan Penney | Evan Pottle |
Liam Chaytor | Logan Clements | Elliott Sanford |
Theo Eastman | Weston Smith | Jackman Hussey |
| Chase Rice |
|
May Schedule
May 1st Turfs Up
7-8pm | U13 Girls Metro Practice |
May 4th Techniplex
8-9am | Evaluations for all U10 and U11 Boys and Girls |
May 4th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
3-4pm | U7B1 vs U7B2 | U7B3 vs U8G1 |
4-5pm | U8B1 vs U8B2 | U8B3 vs U9G1 |
5-6pm | U9G2 Practice | U8G2 Practice |
6-7pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
7-8pm | U13 Boys Championship Team | |
8-9pm | U13 Girls Metro Team |
May 4th St Francis Gym
130-230pm | U9B3 Practice |
230-330pm | U7G Practice |
May 4th - Benvons Room
5-6pm | U13 Boys Metro Team Practice |
May 5th Techniplex
8-9am | Evaluations for all U10 and U11 Boys and Girls |
May 5th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
2-3pm | U7B1 vs U7B 3 | U7B2 vs U8G2 |
3-4pm | U8B1 vs U8B3 | U8B2 vs U9G2 |
4-5pm | U9G1 Practice | U8G1 Practice |
5-6pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
6-7pm | U13 Boys Metro Team | |
7-8pm | U13 Boys Championship Team |
May 5th St Francis Gym
930-1030am | U9B3 Practice |
130-230pm | U7G Practice |
May 8th Turf Up
7-8pm | U13 Girls Metro Practice |
May 11th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
3-4pm | U7B2 vs U7B3 | U7B1 vs U8G1 |
4-5pm | U8B2 vs U8B3 | U8B1 vs U9G1 |
5-6pm | U9G2 Practice | U8G2 Practice |
6-7pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
7-8pm | U13 Boys Championship Team | |
8-9pm | U13 Girls Metro Team |
May 11th St Francis Gym
130-230pm | U9B3 Practice |
230-330pm | U7G Practice |
May 12th Techniplex
8-9am | Evaluations for all U10 and U11 Boys and Girls |
May 12th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
2-3pm | U7B1 vs U7B 3 | U7B2 vs U8G2 |
3-4pm | U8B1 vs U8B3 | U8B2 vs U9G2 |
4-5pm | U9G1 Practice | U8G1 Practice |
5-6pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
6-7pm | U13 Boys Metro Team | |
7-8pm | U13 Boys Championship Team |
May 12th St Francis Gym
930-1030am | U9B Practice |
130-230pm | U7G Practice |
May 18th and May 19th- VICTORIA DAY WEEKEND- No Practices
May 18th - Benvons Room
5-6pm | U13 Boys Metro Team Practice |
May 25th Techniplex 8-9am
F1- U10 B1 | F2 - U10B2 | F3- U10G1 |
F4- U10G2 | F5- U11G1 | F6- U11G2 |
F7- U11B1 | F8- U11B2 | F9- U10B3 |
May 25th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
3-4pm | U7B1 vs U7B2 | U7B3 vs U8G1 |
4-5pm | U8B1 vs U8B2 | U8B3 vs U9G1 |
5-6pm | U9G2 Practice | U8G2 Practice |
6-7pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
7-8pm | U13 Boys Metro Team Practice | |
8-9pm | U13 Girls Metro Team Practice |
May 25th St Francis Gym
130-230pm | U9B Practice |
230-330pm | U7G Practice |
May 26th Techniplex 8-9am
F1- U10 B1 | F2 - U10B2 | F3- U10G1 |
F4- U10G2 | F5- U11G1 | F6- U11G2 |
F7- U11B1 | F8- U11B2 | F9- U10B3 |
May 26th Torbay Commons
| Half Gym 1 | Half Gym 2 |
2-3pm | U7B1 vs U7B3 | U7B2 vs U8G2 |
3-4pm | U8B1 vs U8B3 | U8B2 vs U9G2 |
4-5pm | U9G1 Practice | U8G1 Practice |
5-6pm | U9B1 Practice | U9B2 Practice |
6-7pm | U13 Boys Metro Team Practice | |
7-8pm | U13 Boys Championship Team Practice |
May 26th St Francis Gym
930-1030am | U9B Practice |
130-230pm | U7G Practice |
May 31st 6-7pm Techniplex
F1/F2/F3 U13 Girls Metro - Host a Game | ||
F4- U10G1 | F5- U10G2 | F6- U11G2 |
F7- U11G1 | F8-U11B1 | F9-U11B2 |
May 31st 7-8pm Techniplex
U13 Boys Championship Team - Host a Game | ||
F4- U10B1 | F5-U10B2 | F6-U10B3 |